SlovenskýEnglish

Slávnostné otvorenie Náučného chodníka po pravekých náleziskách

02.08.2023

Vo Včelinciach sa konalo slávnostné otvorenie NÁUČNÉHO CHODNÍKA PO PRAVEKÝCH NÁLEZISKÁCH.
V rámci rozvoja cestovného ruchu prináša návštevníkom informácie o každodennom živote našich predkov v dobe kamennej a dobe bronzovej.
Ďakujeme za účasť mnohým významným archeológom, profesorom z celého Slovenska, zástupcom VUC, pani primátorke mesta Tornaľa, starostom okolitých obcí a mnohým ďalším.
Rozsiahly archeologický výskum realizovali pracovníci Archeologického ústavu Slovenskej Akadémie vied pod vedením profesora Václava Furmánka a doktorky Kláry Markovej.
Na vytvorení projektu sa podieľala obec Včelince a pán Jozef Stankoviansky z Art Archeology, ktorému patrí veľká vďaka.
Projekt bol realizovaný aj pomocou finančnej podpory z Rozvojovej agentúry BBSK cez členský príspevok v oblasti organizácie cestovného ruchu.
Vykopávky sú európskeho významu.
Ukážky z nich si môžete pozrieť na vyznačených miestach vo Včelinciach.
Tešíme sa na Vašu návštevu!
⚜️
ŐSTÖRTÉNETI LELETEKET KÖVETŐ TANÖSVÉNY ünnepélyes átadását tartottuk Méhiben.
A turizmus fejlesztése keretén belül tájékoztatást nyújt a látogatóknak őseink kőkorszaki és bronzkori mindennapjairól.
Köszönjük sok jeles régésznek, professzornak Szlovákia minden részéből, a VUC képviselőinek, Tornalja polgármesterének, a környező települések polgármestereinek és a többi vendég részvétét.
Kiterjedt régészeti kutatást végeztek a Szlovák Tudományos Akadémia Régészeti Intézetének munkatársai Václav Furmánek professzor és Marková Klára doktor vezetésével.
A projekt létrehozásában Méhi község és Jozef Stankoviansky úr, az Art Archaeology munkatársa vett részt, akinek nagy köszönettel tartozunk.
A projekt megvalósítása a BBSK Fejlesztési Ügynökség anyagi támogatásának is köszönhető, a turizmusszervezés területén nyújtott tagsági hozzájárulás révén.
Az ásatások európai jelentőségűek.
A minták láthatók Méhi megjelölt helyein.
Szeretettel várunk minden látogatót!

VIDEO :

Zoznam aktualít: